Poole Car Centre Stages in association with Racetec
Entry List 13th August 2000
No. Entrant   Co- Club Car C.C. 4WD Class Championship Awards
1 Mark Slater Mick Slater Craven MC MG Metro 6R4 2500 Y 5 - -
2 Steve Furzeland Yvonne Furzeland South Hams MC MG Metro 6R4 2500 Y 5 CS/SW -
3 Mark Welch James Sunderland Sutton & Cheam MC Ford Escort WRC 1994 Y 5 - -
4 Mark Worley Patricia Keir Bournemouth & DCC Ford Escort Cosworth 1998 Y 5 - -
5 John Vancamp Alan Brown Sevenoaks & DMC/Bedford CC Mitsubishi Lancer EVO V 1998 Y 5 - -
6 David Fairless Paul Hollingham Bognor Regis MC Ford Escort Cosworth GPA 2000 Y 5 CS -
7 Russell Griffin Andy Griffin Burnham-on-Sea Ford Sierra Cosworth 2000 4 - -
8 Tim Wilson Nigel Allinson Green Belt MC/Sutton & Cheam MC Ford Escort RS 2500 4 CS -
9 Andy Vey Jason Aplin Burnham on Sea MC/Southern CC Mitsubishi Lancer 1998 Y 5 - -
10 Jeremy Straker James Thompson West Essex CC/Southern CC GTM Coupe 1998 3 CS -
11 Gary Le Coadou Phillipa Le Coadou Burnham on Sea MC Toyota Celica GT4 1998 Y 5 - -
12 WITHDRAWN Dick Slaughter Sue Smith Southern CC Ford Escort Mk II 1997 3 CS S
13 Steve Fleck Rob Watson tba Ford Escort Mk II 2500 4 - -
14 Polli Patti Dave Taylor Middlesex County MC Ford Escort Mk II 2000 3 - -
15 James Morton Bryan Hull Craven MC Subaru Impreza 2000 Y 5 - -
16 WITHDRAWN James Potter Stuart Slaughter Southern CC Ford Escort Mk II 2300 4 - S
17 Martin Owen Mike Owen Burnham on Sea MC Ford Escort Mk II 1598 2 SW -
18 Graham Broad-Bartlett Stephen Thomas Green Belt MC Nissan Sunny GTiR 2000 Y 5 - N
19 Bernard Roper Karen Roper Plymouth MC Ford Escort G4 2000 3 CS/SW -
20 John Hardy Danny Duffy Southern CC Seat Ibiza Cupra Sport 1995 3 - S
21 Dale Crowsley David Hainsworth Guernsey MC & CC Honda Civic Vtec 1595 2 - N
22 Simon May Neil Harrison Farnborough DMC Ford Escort 2000 3 CS -
23 John Reddington Garret Hannigan M.C.A.C. Ford Escort Mk II 2000 3 CS -
24 Richard Betts Christine Betts Southern CC Subaru Impreza WRX RA 1994 Y 5 - N/S
25 Harry Dodd John Bennie BTRDA Subaru Impreza 1998 Y 5 - -
27 Steve Maucer Maxine Williams Jersey MC & LCC Ford Escort Mk II 2100 4 - -
28 Trevor Martin Dave Henderson Craven MC Peugeot 106 GTi 1598 2 CS -
29 Paul Gregory Paul Baker Silverton MC Seat Ibiza Cupra Sport 1986 3 SW -
30 Anthony Wilmington Andrew White Bournemouth & DCC Ford Escort Cosworth 1998 Y 5 - -
31 Graham Wilson Susanne Wilson Craven MC Subaru Impreza 2000 Y 5 - -
32 Nigel Killerby Colin Watson Sutton & Cheam MC Ford Escort Cosworth 2000 Y 5 CS -
33 Steve Colville Fiona Thornton Bournemouth & DCC MG Metro RWD 2000 3 CS -
34 Charlie Rees James Griffiths Hereford MC Vauxhall Nova 1600 2 CS/SW -
35 Colin Billings Andy Elcomb Sevenoaks & DMC Volkswagen Golf 2000 3 CS -
36 Wilf Jones Kevin Williams Bournemouth & DCC/Devizes & DMC Ford Escort 2000 3 CS -
37 Andy McGowan James Carter Green Belt MC Volkswagen Golf Gti 1781 3 - -
38 Kevin Mechem Collette Le Page Forest of Dean MC Peugeot 205 1900 3 - -
39 Geoffrey Toogood Ian Turner Isle of Wight CC/Bexley Light CC Ford Escort RS 1994 3 - -
40 WITHDRAWN Terry Titcombe Micheal Bowie Craven MC Ford Escort G3 2000 3 CS N
41 Scott Smith Frazer Martin Exeter MC/tba Ford Escort Mk 1 1993 3 - N
42 Benedict Hirst James Cranham Southern CC/Craven MC Ford Escort Mk II 2000 3 CS N/S
43 Ellya Gold Ian Harden Southern CC Peugeot 206 GT 1998 3 - S
44 Jon Cheek Paul Bennett Isle of Wight CC Ford Escort Mk 1 1998 3 - N
45 Aldon Performance Centre Deana Goodwin Matt Mannings Middlesex CAC/Sutton & Cheam MC Rover 100 1598 2 CS L
46 Vanessa Steele Sharon Steele Southern CC Peugeot 106 1294 1 CS N/L
47 Duncan Waite Ian Rollings Southern CC/Isle of Wight CC Ford Escort Mk 1 1598 2 - -
48 Robert Reynolds Nick Ardern CSMA/Basingstoke MC Vauxhall Nova 1389 1 CS -
49 Andrew Coley Tim Slattery Eastbourne & Ram MC Vauxhall Nova 1600 2 CS -
50 Richard Stoodley Karen Stoodley Southern CC Seat Ibiza Cupra Sport 1994 3 - S
51 Russell Fry Mike Harrison CSMA Peugeot 205 GTi 1600 2 CS N
52 Lee Rennison Ryan David Bournemouth & DCC Peugeot 205 GTi 1600 2 CS N
53 Fred Furzeland Alan Perrott Bournemouth & DCC Ford Escort Mk II 1998 3 CS/SW N
54 Paul Oldfield Sally Gross Middlesex County AC Talbot Sunbeam 1600 2 - N
55 Wobbly Dobber Motor Sport Simon Woodley Michelle Calvert Craven MC/CSMA Escort RS2000 1998 3 - N
56 Toby Cameron John Warr Bournemouth & DCC Ford Fiesta 1598 2 CS N
57 David Boden Deborah Miller Burnham on Sea MC Mazda 323 4x4 1597 Y 5 SW -
58 WITHDRAWN Gavin Edmiston David Walters Southern CC Vauxhall Nova GTE 1598 2 - N/S
59 Bob Bailey Barren Lever Bournemouth & DCC Vauxhall Astra 1300 1 CS -
60 Richard Mitchell James Morrey Crawley MC Vauxhall Nova 1300 1 CS -
61 Dave Dockree Bruce Driffill Farnborough DMC Talbot Sunbeam Ti 1600 2 - N
62 Paul Webb Robin Chant Farnborough DMC Ford Sierra 2000 3 - N
63 Guy Wigley Bruce Coate-Bond Farnborough DMC Ford Escort RS2000 2000 3 - N
64 John West Mat Wye Historic Rally Car Register Morris Cooper 'S' 1293 1 - N
65 Alan Turvey Linda Turvey Historic Rally Car Register Mini Cooper 'S' 1275 1 - N
66 Non Starter Simon Beeforth Gavin Tait Sevenoaks & DMC Rover Mini Cooper 1275 1 - N
67 Lesley Higgs Lorraine Kingsley Bournemouth & DCC/tba Talbot Sunbeam 1600 2 - N/L
68 Stephen Andrews Matt Yates Southern CC Peugeot 106 Rallye 1390 1 - N/S
69 Julia White David White Bournemouth & DCC Austin Mini 1275 1 - N/L
70 Bryan Gibson Matthew Hillier Sutton & Cheam MC/Bexley LCC Renault 5 GT 1397 1 - N
71 Robert Symes Maryann Symes Bournemouth & DCC Sunbeam Talbot 1300 1 - L
Codes: CS = ACSMC/ASEMC Rally 2000 Tarmac Championship contender
SW = IMTEC ASWMC Sealed Surface Stage Rally Championship contender
N = Novice Driver Award
L = Lady Driver Award
S = Southern Car Club Award